Urządzanie małej łazienki - jak to zrobić?

1 komentarz

Mała łazienka nie musi oznaczać, że w danym mieszkaniu, czy domu mieszka mało osób. Trzeba tu pomieścić kilka sprzętów, które świadczą o tym, że łazienka jest łazienką. Pomieszczenie to w pierwszym rzędzie służy do czynności higienicznych - mycia się, kąpieli itd. W wielu domach to w łazience stoi pralka i ewentualnie także suszarka. Jak więc zdobyć pomysł na małą łazienkę? Przede wszystkim warto stwierdzić, bez czego absolutnie nie będziemy mogli się obyć w tym pomieszczeniu. Jeżeli to tutaj chcemy ustawić pralkę, warto poszukać takiej o niezbyt dużych rozmiarach.

Co brać pod uwagę przy urządzaniu małej łazienki?

Plan pomieszczenia

Jednak w pierwszej kolejności warto zarobić plan pomieszczenia - oczywiście trzeba znać dokładne wymiary łazienki. Wielu osobom udaje się wykorzystać dosłownie każdy centymetr kwadratowy. Kolejna ważna sprawa: w łazience potrzebne będzie też miejsce dla osoby, która aktualnie z niej korzysta. Powinna ona mieć odpowiednio dużo miejsca, aby móc się swobodnie poruszać.

W tej kwestii warto zastanowić się, czy możemy sobie pozwolić na wybór wanny czy może interesować nas będą szklane kabiny prysznicowe o rosnącej popularności. Ustawienie wszystkich sprzętów powinno być intuicyjne dla wszystkich mieszkańców domu. Istotną sprawą jest to, że w łazience chcemy się odświeżyć lub po prostu umyć, a często przy okazji także odpocząć. Jedni wolą w tym celu wziąć kąpiel, a inni prysznic. Jednak, jeżeli jesteśmy ograniczeni ilością miejsca w łazience, warto przemyśleć problem: kabina prysznicowa czy wanna?

Kabina prysznicowa czy wanna?

Ta druga zazwyczaj zabiera więcej miejsca, choć wanny miewają różne kształty - bywają też narożnikowe i wtedy zabierają mniej miejsca. Jednak nie każdy zmieści się w takiej wannie. Warto wtedy poważnie zastanowić się nad kabiną prysznicową. Nie weźmiemy w niej klasycznej kąpieli, ale prysznic też bywa przyjemny i relaksujący. Kabiny są różnej wielkości, mają brodziki płytsze lub głębsze - czasem można w nim nawet usiąść, co bywa istotne dla osób starszych. Kabinę prysznicową można stosunkowo łatwo utrzymać w porządku, jeżeli dba się o nią regularnie.

Szklane kabiny prysznicowe stają się ostatnio dosyć popularne. Pasują bowiem do każdego stylu, w jakim może być urządzona łazienka. Warto zastanowić się, na jakie szkło chcemy postawić. Obecnie na rynku jest dostępnych całkiem sporo rodzajów szkła, którym jest poświęcony artykuł https://www.housekrup.pl/blog/szklo-z-grafika-szklo-lacobel-czy-szklo-lakierowane-charakterystyka-ktora-ulatwi-panstwu-wybor na blogu znanego krakowskiego producenta szklanych elementów na wymiar.

Jak samodzielnie zaprojektować małą łazienkę?

Postaw na jakość wykończenia i urządzeń

Jeżeli wszystko zostanie dobrze przemyślane, użytkownicy przez długie lata nie pomyślą o zmianach. Przy zakupach do łazienki warto zwracać uwagę na jakość kupowanych sprzętów i na staranność ich wykończenia. W łazience panują bowiem specyficzne warunki, które mogą negatywnie wpływać na meble i urządzenia. A gdzie udać się na zakupy? Najlepiej do sprawdzonych sklepów - tutejsi sprzedawcy powinni umieć najlepiej doradzić niezdecydowanym lub niezorientowanym klientom.

W łazience nie spędzamy zbyt wiele czasu. Jednak jest dla nas ważne, aby pomieszczenie to było urządzone przyjaźnie i dla nas i dla naszych gości i przy tym estetycznie. Na szczęście dzisiaj coraz łatwiej znaleźć odpowiednie wyposażenie do tego pomieszczenia. To znaczy takie, które będzie i użyteczne i estetyczne.

Jakie są trendy w urządzaniu łazienek w 2024?

W 2024 roku, kiedy przestrzeń w mieszkaniach jest na wagę złota, urządzanie małych łazienek podąża za trendami minimalizmu i funkcjonalności. Znaczny nacisk kładzie się na stosowanie inteligentnych rozwiązań, które oszczędzają miejsce i energię. Designerskie rozwiązania takie jak zintegrowane szafki, które chowają pralkę i inne urządzenia, pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Kolorystyka łazienek w 2024 roku również ulega zmianie. Odeszliśmy od stonowanych barw na rzecz śmiałych i jasnych kolorów, które optymistycznie powiększają przestrzeń. Ciemne fugi kontrastujące z jasnymi płytkami nie tylko dodają charakteru, ale też ułatwiają utrzymanie czystości. W zakresie oświetlenia dominują inteligentne systemy LED, które można dostosować do nastroju i potrzeb użytkownika, zarówno pod względem intensywności, jak i barwy światła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kornelia · 29 dni temu
    Świetny artykuł! Mam małą łazienkę i myślę o remoncie. Zastanawiam się nad wyborem między wanną a kabiną prysznicową. Kabina wydaje się bardziej praktyczna ze względu na oszczędność miejsca, ale zawsze marzyłam o wannie. Czy ktoś z Was miał podobny dylemat i mógłby podzielić się doświadczeniami?
Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach