Czyste powietrze i mniejsze koszty - zobacz, czym jest rekuperacja

Dodaj komentarz

Każdy z nas, kto buduje dom chciałby, by było to miejsce jak najbardziej przyjazne jego mieszkańcom, w końcu przebywamy tam znaczącą ilość czasu. Jednym z czynników warunkujących dobre samopoczucie jest czyste powietrze, dlatego planowanie odpowiedniej wentylacji jest jednym z ważniejszych elementów przy budowie naszego domu. Jak więc odpowiednio to rozplanować, by było przyjazne nam i naszym portfelom?

Salon z zamontowanym systemem rekuperacji przez firmę Mat-Kom

Centrala wentylacyjna

,,Pierwszym wyborem, jaki nas czeka, gdy tylko zaczniemy myśleć o sposobie w jaki powietrze będzie przepływało po naszych mieszkaniach, jest wybór i odpowiedni montaż centrali wentylacyjnej." - mówi przedstawiciel firmy Mat-Kom, oferującej montaż rekuperacji w Lublinie, a także okolicach. ,,Gdy widzimy już samo słowo ,,centrala" każe nam to myśleć, że jest to serce całego systemu wentylacji. Często widzimy u innych osób w domach lub na filmach duże skrzynki na zadaszeniach czy w pomieszczeniach, gdzie srebrne rury odchodzą właśnie od tego urządzenia i są rozprowadzane po kluczowych elementach pomieszczeń. To właśnie to urządzenie odpowiada między innymi za schładzanie, podgrzewanie czy nawilżanie powietrza. Jak więc widzimy, odpowiedni montaż i umiejscowienie tego sprzętu jest niezwykle ważne."

Czym jest rekuperacja?

Najprościej pisząc, jest to energooszczędny i przede wszystkim prawidłowy sposób mechanicznej wentylacji powietrza w naszych pomieszczeniach. My oddychamy świeżym powietrzem a zanieczyszczone, między innym bakteriami, dwutlenkiem węgla czy kurzem opuszcza nasz dom. Jak to działa? Zaciągane jest świeże powietrze, które trafia do wspomnianej centrali (rekuperatora), gdy powietrze to trafia do naszych pomieszczeń, ogrzewane jest odzyskaną energią, latem natomiast jest schładzane, przez co nie musimy otwierać okien i obawiać się wlatujących komarów, os czy innych niechcianych insektów.

Jakie korzyści płyną z zamontowania systemu rekuperacji?

Najważniejszym czynnikiem jest to, że do naszych płuc trafi czyste i bardzo świeże powietrze. W obecnych czasach jest to niezwykle ważne, gdyż choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem są poważnym problemem XXI wieku. Kolejnymi korzyściami są te związane z naszymi finansami - w związku z odzyskaniem przez rekuperator ciepła z nagrzanego powietrza, nasze rachunki w okresie grzewczym, znacząco się zmniejszą. Jeśli masz w rodzinę osobę, która jest wrażliwa na pojawienie się pleśni i grzybów w domu, ten system jest niezbędny, kontrola wilgotności nie pozwala na ich rozwój.

Korzyści z rekuperacji przemawiają same za siebie, myśląc o zdrowiu naszym i naszej rodziny musimy poważnie zastanowić się nad tym systemem, który jest już standardem w nowoczesnym budownictwie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach