Przejdź do głównej treści

Grzejnik żeliwny - przygotowanie do renowacji

Grzejniki żeliwne kojarzone są głównie ze starym wystrojem, jednak w dzisiejszych czasach bardzo często są wybierane jako uzupełnienie stylizowanych aranżacji wnętrz. Wyglądają niezwykle estetycznie, a dodatkowo zapewniają odpowiednie ogrzewanie budynku w trakcie zimy. Grzejnik żeliwny jest stosunkowo prosty do odnowienia. Na rynku dostępnych jest wiele artykułów, które pozwalają go przystosować do własnej aranżacji wnętrza. W tym artykule przedstawimy przydatne porady związane z odnawianiem grzejników żeliwnych.

renowacja grzejnika żeliwnego

Przygotowanie grzejnika do renowacji

Przed przystąpieniem do właściwej regeneracji grzejnika żeliwnego, należy go odpowiednio przygotować. Zacznij od zdemontowania go oczywiście z miejsca, gdzie normalnie pracuje, a następnie zajmij się usunięciem starych powłok. Trzeba dokładnie usunąć z grzejnika starą farbę oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. W tym celu przydatne okazać się może czyszczenie poprzez śrutowanie. Powierzchnia oczyszczonego grzejnika musi być gładka i czysta. Można również po oczyszczeniu grzejnika go zagruntować.

Przygotowanie do malowania

Renowacja grzejnika żeliwnego opiera się głównie na pomalowaniu go na nowy kolor. Dlatego zaraz po demontażu i oczyszczeniu grzejnika, należy go przenieść w miejsce, gdzie spokojnie będziesz mógł pomalować swój grzejnik. Nakładanie farby na grzejnik wiąże się z tym, że ubrudzeniu mogą ulec obiekty znajdujące się w pobliżu. Zabezpiecz je więc przy pomocy folii lub po prostu oczyść przestrzeń z ważnych przedmiotów. Dobrze również, by miejsce, w którym zamierzamy malować było przewiewne, ponieważ farba będzie schnąć przez wiele godzin.

Malowanie grzejników żeliwnych

Jeżeli masz już miejsce dogodne do malowania, to warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej farby. Grzejnik w trakcie swojej pracy nagrzewa się, dlatego trzeba dobrać farbę dostosowaną do pracy w takich warunkach. Na rynku dostępne są specjalne farby przeznaczone z myślą o żeliwie. Przede wszystkim odporne są na wysokie temperatury i długo utrzymują swój pierwotny kolor. Warto również mieć na uwadze, że farba musi dobrze kryć i się trzymać na pomalowanej powierzchni. Farby przeznaczone do żeliwa schną przeważnie kilka godzin. Dlatego lepiej nie montować i włączać grzejników zaraz po pomalowaniu. Dobrze również by było gdyby grzejnik został pomalowany przynajmniej więcej niż jeden raz.

Na jaki kolor pomalować grzejnik żeliwny?

Na pytanie odnośnie koloru ciężko jest udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, aby kierować się kilkoma zasadami. Kolor powinien być dopasowany do reszty wnętrza. Warto również zdecydować, czy grzejnik ma się zlewać kolorem ze ścianą, czy może ma być kontrastowy. Istnieje naprawdę wiele kombinacji, ale wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki mamy pomysł na zaaranżowanie wnętrza. Grzejnik ma stanowić w całości jedynie uzupełnienie i dekorację.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Remontuje stary dom po dziadkach i właśnie czeka mnie wymiana okien. Wydaje mi się, że w tym przypadku nie ma co już liczyć na serwis czy naprawę, a na zakup całkowicie nowych okien.
Kornelia 10 miesięcy temu Urządzanie małej łazienki
Świetny artykuł! Mam małą łazienkę i myślę o remoncie. Zastanawiam się nad wyborem między wanną a kabiną prysznicową. Kabina wydaje się bardziej praktyczna ze względu na oszczędność miejsca, ale zawsze marzyłam o wannie. Czy ktoś z Was miał podobny dylemat i mógłby podzielić się doświadczeniami?
Paweł 1 lat temu Jaki kominek wybrać?
Aż byłem w szoku, kiedy się dowiedziałem, że rodzajów kominków jest tak dużo 😱 Zawsze byłem przekonany, że kominek to kominek i nie ma jakiegoś podziału... Spojrzenie na to zmieniła mi żona. Wymarzyła sobie, że chce kominek w domu i zostałem zmuszony zrobić research na ten temat 😅 Zwłaszcza zainteresował mnie kominek z płaszczem wodnym, o którym wcześniej w ogóle nie słyszałem. Pierwszy raz zetknąłem się z takim typem na tej stronie: https://sloninka.pl/blog/jak-dziala-kominek-z-plaszczem-wodnym-schemat-sposoby-montazu-rodzaje-kominkow i muszę przyznać, że wow, nie myślałem, że można sobie pozwolić na tak zaawansowane technologicznie rozwiązania w domu.
Weronika 1 lat temu Firma prosumentem
Nigdy nie pomyślałam z tej perspektywy, że fotowoltaika może się przyczynić też do większej powierzchni użytkowej... To bardzo praktyczne podejście...
Polecam sprawdzać opinie o fachowcach. We Wrocławiu mieliśmy remont robiony przez niesprawdzoną firmę... Kolejna firma remontowa musiała po nich poprawiać. Brak słów - czytajcie opinie!!