Ile kosztuje podniesienie dachu?

Dodaj komentarz

Strych to pomieszczenie, jakie znaleźć można w większości domów, niezależnie od stylu w jakim zostały zaprojektowane. Na przeszkodzie może stanąć jedynie koszt podniesienia dachu. Gdy pozwala ona jednak na przeprowadzanie zmian w strukturze pomieszczeń budynku, loft z powodzeniem można zaadaptować na oddzielne mieszkanie. Warto bowiem korzystać z każdej wolnej przestrzeni, aby aranżować mieszkanie w sposób, który w pełni usatysfakcjonuje właściciela.
Proces adaptacji strychu na oddzielne mieszkanie często nazywany jest konwersją. Jest ona z pewnością tańsza, niż chociażby przeprowadzka do nowego domu, czy mieszkania. Najmniejszy koszt podniesienia dachu, jaki trzeba ponieść wynosi około trzydziestu tysięcy złotych i w wielu przypadkach nie jest konieczne otrzymanie specjalnego pozwolenia, jak ma to miejsce na przykład w przypadku dobudowywania się do istniejących już budynków.

podniesienie dachu

Z jakimi podstawowymi kosztami należy się liczyć?

Jak zostało już wspomniane, najmniejszy koszt podniesienia dachu wynosi około 30 000 złotych. Taki projekt najczęściej w swoim zakresie obejmuje takie kwestie jak: elektryka, ogrzewanie i oświetlenie; wzmocnienie podłogi; schody czy dodatkowa izolacja. Warto dodatkowo wspomnieć, co wpływa na ostateczny koszt, jaki wygeneruje adaptacja poddasza i strychu na nową jednostkę mieszkalną. Z pewnością będą to: istniejąca przestrzeń możliwa do aranżacji, fakt, czy konieczne będzie wybijanie otworu na schody oraz to, jak skonstruowany został dach budynku.


Podniesienie dachu loftu - ile to kosztuje?

Niestety, ta opcja jest zdecydowanie droższa, niż poprzednia. Wynika to z wielu czynników, a wśród nich są takie jak przebudowa, często w znacznym stopniu istniejącego już dachu czy bardzo złożonego demontażu. Dodatkowo konieczne będzie zatrudnienie wyspecjalizowanego projektanta. Warto także mieć na uwadze, że taki typ aranżacji loftu na mieszkanie niesie za sobą konieczność posiadania specjalistycznego zezwolenia na budowę. Z tego powodu do kosztów konieczne będzie doliczenie spersonalizowanego projektu oraz aplikacji planistycznej. Powstaje, więc pytanie ile kosztuje podniesienie dachu? Minimalny koszt w tym przypadku wyniesie zatem sto dwadzieścia tysięcy złotych. Istnieje jednakże możliwość zakupu już gotowych opcji pokojowych, których cena zamknąć może się w stu pięćdziesięciu tysiącach.


Jak wygląda kwestia przepisów budowlanych i pozwoleń?

Konwersja niesie za sobą konieczność zatwierdzenia przepisów budowlanych. Zajmuje się tym specjalista zwany inspektorem budowlanym i to on decyduje, czy pomieszczenie otrzyma certyfikat ukończenia tejże inspekcji. Warto pamiętać, że jeżeli dom znajduje się w aranżacji zwanej bliźniaczą bądź tarasową należy o pracy powiadomić sąsiadów. Nikt bowiem nie chce być zaskoczony nagłym hałasem bądź bałaganem, którego nie da się uniknąć podczas jakichkolwiek prac remontowych czy aranżacyjnych.
A co z pozwoleniami? Jak zostało już wspomniane w kwestii podniesienia dachu, nie zawsze zachodzi konieczność ich uzyskania. Projekt jednakże będzie musiał przestrzegać określonych wytycznych. Świetliki dachowe nie mogą być wyższe, niż najwyższa część istniejącego dachu oraz muszą być osadzone przed dachem na głównej elewacji domu. Nieruchomość nie może znajdować się w obszarze konwersacji ani być po wymianie, zaś sam dach nie może mieć zmienianych wysokości oraz kształtu dachu.
Reasumując, aranżacja loftu na mieszkanie nie musi być droga ani wymagająca. W większości przypadków nie wymaga także pozwoleń z góry narzuconych przez przepisy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach