Jak zmodernizować dom? Zacznij od wymiany okien.

Dodaj komentarz

Każdego roku wielu mieszkańców naszego kraju podejmuje decyzję o remoncie swojego domu lub mieszkania. Do najczęściej przeprowadzanych prac należy wymiana okien. Czym kierują się osoby, decydujące się na ten krok?

Dofinansowania do wymiany okien

Wymiana okien — czy to się opłaca?

Wymiana okien ma często cel ekonomiczny: ma zapobiec ucieczce ciepła z domu lub mieszkania. Trzeba bowiem wiedzieć, że to przez stare okna ulatnia się ono w największym stopniu. Nowoczesna stolarka produkowana jest tak, by ograniczyć to zjawisko. Jej montaż jest więc inwestycją, która szybko się zwraca. Osoby, które zdecydują się na wymianę okien, mogą też często liczyć na jej dofinansowanie z budżetu państwa lub funduszy unijnych. Przykładem rozwiązania, które to umożliwia, jest program czyste powietrze 2023 - Bochnia, w ramach którego można też nabyć nowe, energooszczędne drzwi balkonowe. Wymiana okien jest przy tym jedną z najprostszych do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, dlatego też często wykonywana jest w pierwszej kolejności.

Nowe okna — komfort i bezpieczeństwo

Nowe modele okien mogą nam również zapewnić dużo większy komfort niż tradycyjne. Ich montaż prowadzi na przykład do ograniczenia poziomu hałasu, docierającego do wnętrza domu z otoczenia. Jest to istotne na przykład wówczas, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy. Mieszkańcy dolnych kondygnacji budynków wielorodzinnych często decydują się też na wymianę okien ze względów bezpieczeństwa: stare modele stosunkowo łatwo można otworzyć zwykłym śrubokrętem, podważając jedno z ich skrzydeł. Trwa to dosłownie kilka sekund. Montaż nowoczesnej stolarki jest więc sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa mienia i domowników.

Szczelność okien

Wymiana okien sposobem na uniknięcie przecieków

Stare i zużyte okna mogą też przeciekać. Jest to zwykle spowodowane ich nieszczelnością, zużyciem lub brakiem uszczelek, a niekiedy — kombinacją tych czynników. W rezultacie pojawia się ryzyko, że przy intensywnych opadach, zwłaszcza połączonych z silnym wiatrem, woda trafi do wnętrza domu. Może być to niewygodne, gdyż wymaga zaangażowania naszej uwagi podczas każdej ulewy. Niekiedy przecieki takie prowadzą też do powstania wymiernych szkód. Nowoczesne okna są natomiast wyposażone w kilka rzędów uszczelek. Ich montaż jest więc idealnym sposobem na uniknięcie opisanych wcześniej uciążliwości.

Nowe okna a wentylacja pomieszczenia

Wspomniane wyżej problemy ze szczelnością starych okien powiązane są często z kwestią wentylacji pomieszczeń — w przeszłości, aby ją zapewnić, często celowo usuwano fragment uszczelki. Niekiedy — w tym samym celu — rozmyślnie dokonywano też rozszczelnienia okna. Miało to uchronić dom lub mieszkanie od zawilgocenia i innych, szkodliwych efektów zaburzenia cyrkulacji powietrza. W nowoczesnych modelach stolarki okiennej odpowiedni poziom wentylacji jest zapewniany przez elementy konstrukcyjne: specjalne nawiewniki lub system stopniowego uchylania. Dzięki temu, decydując się na jej montaż, możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie miało zapewniony odpowiedni mikroklimat. To z kolei pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach