Jakie grzejniki dobrać do naszej łazienki?

Zdecydowaliśmy się, kupiliśmy działkę budowlaną, zaczynamy budowę naszego wymarzonego domu. Jakże wielu ludzi spotyka w swoim życiu taki piękny moment! Jednakowoż jak niewielu z nich ma pojęcie ile poświęceń, wyrzeczeń i trudności przed nimi. Niektóre problemy sami wywołujemy, inne piętrzą się przed nami zupełnie niezależnie od czegokolwiek. Zachęcam do tego, by decydując się na budowę domu, uzbroić się w niesamowicie duże pokłady cierpliwości i zrozumienia. Ludzie, procesy, czasem wręcz polityka gospodarcza i ekonomiczna - to wszystko będzie miało wpływ na tempo i sprawność budowy naszego domu. I tak realnie i obiektywnie - większość problemów będzie zupełnie niezależna od nas. Z drugiej strony nie wolno przecież uprawiać czarnowidztwa - spotka nas po drodze wiele pięknych chwil i momentów, a satysfakcja z powstawania naszego wymarzonego domu - to coś niewyobrażalnie wspaniałego.

grzejnik elektryczny łazienkowy

Elementy składowe budowy domu

Sama budowa szkieletu domu, dachu, zakup i montaż okien, drzwi, posadzki i tak dalej. To wszystko postępuje dość sprawnie i cieszy oko. Natomiast najwięcej problemów przysparza nam właściwe zaprojektowanie i wykonanie wnętrza domu. Z jednej strony mamy przeogromny wybór materiałów, pomysłów i aranżacji, z drugiej mamy najczęściej ograniczony już w pewien sposób budżet finansowy. Pragniemy, by nasz dom, a szczególnie jego wnętrze było wyjątkowe, inne, takie nasze, ale nie zawsze do końca potrafimy przekuć nasze pomysły i wizje w realizacje. W naszym domu jest wiele elementów, na których chcielibyśmy odcisnąć nasze piętno, nasz pomysł, naszą niepowtarzalność. Jednak o ile wyposażenie pokojów, salonów, sypialni nie daje nam aż tak ogromnych możliwości samorealizacji, o tyle takie przestrzenie jak łazienka, kuchnia takie możliwości już dają.

grzejniki ozdobne

Grzejnik- funkcjonalność i piękno

Osobiście uważam, że największe pole do popisu daje nam zaprojektowanie wyglądu i wyposażenia łazienki. Jest to też o tyle ciekawe, że miejsce to będzie takim naszym, bardzo intymnym, do którego nie zaprosimy przecież każdego naszego gościa. Łazienka to przecież ta część domu, która powinna kojarzyć się z relaksem, przyjemnością, odpoczynkiem. I jej wygląd, usytuowanie i wyposażenie muszą temu właśnie sprzyjać. Projektując naszą wymarzoną łazienkę warto zwrócić uwagę z jakich elementów się ona składa. I warto przede wszystkim tak ją zaplanować, by była spójna koncepcyjnie. Chciałbym w tym miejscu zwrócić Państwa szczególną uwagę na takie elementy, które potrafią nam umknąć, a są potem przyczyną braku spójności. Obowiązkowym wyposażeniem każdej łazienki będzie więc element ogrzewania, zwany potocznie grzejnikiem. Już na etapie projektowania warto zadbać o to, by w naszej łazience znalazł się grzejnik dekoracyjny, a nie zwykły, psujący cały efekt. W zależności też od wybranego przez nas sposobu zapewnienia ogrzewania naszego domu, bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie też grzejnik elektryczny łazienkowy. Zresztą w ogóle grzejniki ozdobne nie tylko spełnią swoją rolę w zakresie ogrzewania naszego domu, ale będą też niesamowicie ozdobne i trwałe.

Remonty czas zacząć

Nadchodzi ten dzień, kiedy postanawiamy coś zmienić w naszym domu czy mieszkaniu. Powodem może jest odchodząca od ścian farba. Może to, że kaloryfery już od dawna nie działają dobrze. Może to, że nie w każdym pokoju działa elektryczność. A może to, że po prostu wypadałoby coś wyremontować, poprawić. Zwykle wtedy zbieramy fundusze na odnowienie naszego mieszkania. Jeśli nam się szczególnie śpieszy, bierzemy najbardziej opłacalny kredyt. Będziemy trochę go spłacać, ale lepsze to niż mieszkać w ruinie. Przedtem jednak zastanawiamy się nad tym, co chcemy zmienić.

 

 

Wymiana na grzejniki elektryczne

Wymiana kaloryferów na grzejniki elektryczne jest po prostu oczywista. Zdarcie starych tapet i pomalowanie na nowo ścian też jest istotne. Jednak wcześniej trzeba się jeszcze zająć elektrycznością i zatrudnić fachowców, którzy coś z tym zrobią. Poza tym planujemy wymienić meble. Zamek w szafie nie działa. Lepsza będzie zasuwana z lustrem. Drzwiczki kredensu też się nie domykają, więc wymieni się go na nowszy. Lodówka również przeżyła wiele lat. Emerytura będzie dla niej dobrym rozwiązaniem. Po sporządzeniu listy czas sprawdzić ceny i zrobić wstępny kosztorys. Wchodzimy na strony internetowe sklepów budowlanych, meblowych i nie tylko.

Grzejniki łazienkowe - poziome czy pionowe? 

W jednym zauważamy grzejniki łazienkowe. Stwierdzamy, że można by się nad nimi zastanowić i dopisać na końcu listy. Wygląda lepiej niż ten, który dotychczas kurzył się w łazience. Przeglądamy inne oferty. Wyszukujemy tego, co potrzebujemy. Zapisujemy ceny poszczególnych produktów. Nie zapominamy, że grzejniki łazienkowe poziome świetnie nadają się do łazienki i tam będzie ich miejsce. Po skończeniu kosztorysu podliczamy wydatki. Końcowy wynik nie jest zbyt piękny, ale mieszkanie będzie po remontach o wiele ładniejsze. Jeszcze potrzeba wyszukać fachowców od trudniejszych spraw. Jest wiele firm lub prywatnych osób, które chętnie się zajmą elektryką. Wybieramy tą, która najbardziej nam odpowiada pod większością aspektów. Teraz został jeszcze krótki spacer do banku po kredyt i możemy rozpocząć remonty.

Piękne grzejniki do wnętrz mieszkalnych

Przystępując do wykończenia lub remontu mieszkania czy domu, mamy przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Wybór materiałów na rynku jest obecnie tak duży, że mamy naprawdę mnóstwo opcji. Ich wybór uzależniony jest od wielu czynników.

Grzejnik dekoracyjny - dobry pomysł?

Przede wszystkim od zasobów finansowych, ale też od warunków panujących w danym budynku. No i oczywiście od naszych subiektywnych upodobań – wygląd też jest bardzo ważny. Wnętrze musi być nie tylko funkcjonalne, ale też miłe dla oka.

Z tego powodu aranżacja wnętrz to z jednej strony bardzo ciekawe wyzwanie, a z drugiej często trudne i żmudne. Co ambitniejsi wykonują to zadanie we własnym zakresie, a inni zlecają doświadczonym fachowcom – dekoratorom wnętrz.

Dekoratorzy wnętrz 

Niezależnie od wybranej opcji, stajemy przed wieloma decyzjami, jakie produkty wybrać. Jednym z elementów mieszkania, który należy do najistotniejszych, to ogrzewanie. W związku z tym na pewno będziemy musieli zainstalować grzejniki. Jeszcze do niedawna w tej kwestii nie mieliśmy wielkiego pora manewru. Na rynku dostępne były tylko masywne żeliwne grzejniki, zazwyczaj jednego kształtu. Ich wygląd raczej nie był imponujący, więc często były zabudowywane lub zasłaniane.

 

 

Funkcjonalne grzejniki - jakie wybrać?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat technika grzewcza znacznie rozwinęła się. Chodzi tu nie tylko o postęp w dziedzinie kotłów grzewczych gazowych, olejowych i stałopalnych oraz solarów i pomp ciepła, ale również w dziedzinie różnego rodzaju grzejników. Obecnie pełnią one funkcję nie tylko podstawową jako źródła ciepła, ale również dodatkowo jako elementu dekoracyjnego, pozwalającego na doskonałe wzbogacenie wnętrza.

 

Grzejniki mogą mieć różne kolory, kształty i faktury, co pozwala dopasować je do wystroju każdego pomieszczenia 

Tradycyjnie w Polsce przyjęło się oczywiście, że grzejniki są białe, prostokątne i patrząc na nie nikt nie ma wątpliwości, do czego służą. Na większą swobodę konserwatywni właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych pozwalają sobie (i swoim projektantom wnętrz) planując wystrój łazienek. Tu od dawna królują grzejniki łazienkowe drabinkowe o przeróżnych kształtach. I choć są to najczęściej grzejniki białe, to coraz odważniej wybierane są również grzejniki innych kolorów. 

Należy tu jednak wspomnieć, że łazienka to specyficzne miejsce wymagające dogrzewania nie tylko zimą, co oczywiste, ale również latem

A skoro w sezonie wiosenno-letnim instalacja centralnego ogrzewania nie jest uruchamiana, to może pojawić się pytanie, jak szybko wysuszyć chociażby mokre ręczniki? Producenci grzejników rozwiązali ten problem poprzez zastosowanie dodatkowych grzałek elektrycznych zamontowanych w grzejnikach drabinkowych, które jednocześnie podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne i dzięki niemu można zaoszczędzić np. miejsce w dogrzewanych pomieszczeniach. 

Kolejnym rodzajem grzejników wykorzystywanym zarówno latem jak i zimą są grzejniki elektryczne

Mogą one zastąpić ogrzewanie w pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Mogą również być wykorzystywane podczas chłodniejszych letnich dni i nocy. Grzejniki elektryczne stojące są wygodne ze względu na swoją mobilność i możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce.

Grzejniki naścienne mogą stać się elementem dekoracji wnętrza

Z technicznego punktu widzenia każdy rodzaj grzejników, niezależnie czy jest to grzejnik łazienkowy czy pokojowy, tradycyjny podłączony do instalacji centralnego ogrzewania czy elektryczny, powinien być swoim rozmiarem i mocą dobrany do pomieszczenia, w którym się znajduje. Za mały grzejnik, nie dogrzeje pokoju, zaś w przypadku zbyt dużego nie będą w pełni wykorzystywane jego możliwości. Dlatego też ważna jest tu wiedza i umiejętności doboru grzejników przez specjalistów.

 

 

Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach