Funkcjonalne grzejniki - jakie wybrać?

Dodaj komentarz

W ciągu ostatnich dwudziestu lat technika grzewcza znacznie rozwinęła się. Chodzi tu nie tylko o postęp w dziedzinie kotłów grzewczych gazowych, olejowych i stałopalnych oraz solarów i pomp ciepła, ale również w dziedzinie różnego rodzaju grzejników. Obecnie pełnią one funkcję nie tylko podstawową jako źródła ciepła, ale również dodatkowo jako elementu dekoracyjnego, pozwalającego na doskonałe wzbogacenie wnętrza.

 

Grzejniki mogą mieć różne kolory, kształty i faktury, co pozwala dopasować je do wystroju każdego pomieszczenia 

Tradycyjnie w Polsce przyjęło się oczywiście, że grzejniki są białe, prostokątne i patrząc na nie nikt nie ma wątpliwości, do czego służą. Na większą swobodę konserwatywni właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych pozwalają sobie (i swoim projektantom wnętrz) planując wystrój łazienek. Tu od dawna królują grzejniki łazienkowe drabinkowe o przeróżnych kształtach. I choć są to najczęściej grzejniki białe, to coraz odważniej wybierane są również grzejniki innych kolorów. 

Należy tu jednak wspomnieć, że łazienka to specyficzne miejsce wymagające dogrzewania nie tylko zimą, co oczywiste, ale również latem

A skoro w sezonie wiosenno-letnim instalacja centralnego ogrzewania nie jest uruchamiana, to może pojawić się pytanie, jak szybko wysuszyć chociażby mokre ręczniki? Producenci grzejników rozwiązali ten problem poprzez zastosowanie dodatkowych grzałek elektrycznych zamontowanych w grzejnikach drabinkowych, które jednocześnie podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne i dzięki niemu można zaoszczędzić np. miejsce w dogrzewanych pomieszczeniach. 

Kolejnym rodzajem grzejników wykorzystywanym zarówno latem jak i zimą są grzejniki elektryczne

Mogą one zastąpić ogrzewanie w pomieszczeniach, w których z różnych powodów nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Mogą również być wykorzystywane podczas chłodniejszych letnich dni i nocy. Grzejniki elektryczne stojące są wygodne ze względu na swoją mobilność i możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce.

Grzejniki naścienne mogą stać się elementem dekoracji wnętrza

Z technicznego punktu widzenia każdy rodzaj grzejników, niezależnie czy jest to grzejnik łazienkowy czy pokojowy, tradycyjny podłączony do instalacji centralnego ogrzewania czy elektryczny, powinien być swoim rozmiarem i mocą dobrany do pomieszczenia, w którym się znajduje. Za mały grzejnik, nie dogrzeje pokoju, zaś w przypadku zbyt dużego nie będą w pełni wykorzystywane jego możliwości. Dlatego też ważna jest tu wiedza i umiejętności doboru grzejników przez specjalistów.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

grzejniki-info.pl: Wszystko o grzejnikach