Jaki kominek wybrać?
1 komentarzDecyzja posiadania domu nie zawsze, choć bardzo często związana jest z chęcią posiadania kominka. Niewątpliwie daje on poczucie ciepła, zarówno dosłownie jak i w przenośni. Dodatkowo sprawia, że dom wydaje się być bardziej przytulny i swojski. Ponadto już w dawnych czasach kominek, zwany wtedy paleniskiem był centrum, przy którym spotykała się rodzina i wspólnie przyrządzali potrawy.
Najpopularniejsze rodzaje kominków
Inwestycja w kominek, choć kusi wieloma zaletami, powinna być dobrze przemyślana oraz zaplanowana już na etapie budowy. Wtedy łatwiej wprowadzić jakiekolwiek poprawki, a wszelkie niepewności skonsultować z ekipą remontową. Zanim zdecydujemy się na montaż kominka warto samemu zdobyć i poszerzyć wiedzę, a także zapoznać się z podstawowymi typami kominków. Wśród tych najbardziej popularnych wyróżniamy kominki otwarte i z wkładem, wolno stojące, elektryczne, a także gazowe.
Kominki otwarte
Podczas rozmowy z właścicielem firmy Kominki Lexus we Wrocławiu, dowiedzieliśmy się, że:
"Kominki otwarte oraz te wyposażone we wkład kominkowy oferują wiele możliwości. Należy jednak pamiętać, że kominki z otwartymi paleniskami są ozdobnymi elementami wnętrza, które nie są przeznaczone do ogrzewania mieszkania. Potencjał grzewczy jest znikomy z tego względu, że otwarty przewód kominkowy powoduje dużą utratę ciepła. Dodatkowo drewno spala się szybciej, co nawet kilkukrotnie może zwiększyć koszty eksploatacji. Do kominka otwartego można użyć kilku wariantów materiałów budowlanych. Jedną z opcji jest wykorzystanie cegły cementowo-glinianej, piaskowca lub cegły ceramicznej."
Kominek wolnostojący
Jeśli nie chcemy inwestować w kominek dużych rozmiarów, świetną alternatywą może okazać się kominek wolno stojący. Nie zajmie on wiele miejsca oraz jego instalacja nie wymaga przebudowy całej instalacji.
Ponadto, decydując się na kominek wolnostojący nie narażamy się na spore nadszarpnięcie budżetu, co przy montażu kominków wielkogabarytowych nie jest już takie oczywiste. Tak zwane kozy dostępne są w wielu wzorach, wykończeniach i rozmiarach natomiast przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, czy funkcją wymarzonego kominka ma być jedynie zdobienie wnętrza naszego domu, czy przede wszystkim ogrzewanie go w śnieżne zimowe dni.
Kominki elektryczne oraz kominki gazowe
Kominki elektryczne wyróżniają się czystością eksploatacji. Dzięki płynnemu paliwu lub podłączeniu do prądu osiągamy efekt palącego się drewna tym samym unikając konieczności regularnego czyszczenia i mycia. Kominki gazowe oprócz czystości eksploatacji na pewno wyróżniają się także wygodą użytkowania. Aby móc cieszyć się ciepłem wystarczy jedynie kliknąć odpowiedni przycisk na pilocie i wyregulować intensywność ognia. Po wyłączeniu kominek jest gotowy do następnego użycia bez zbędnych porządków. Na koszty użytkowania składa się cena gazu od wybranego dostawcy.
Czy montaż kominka jest popularny w 2024 roku?
Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na montaż kominka w swoich domach. Dzięki nowym statystykom możemy się dowiedzieć, czym ogrzewają Polacy. Według CEEB w Polsce aż 1 550 807 gospodarstw domowych posiada urządzenie kominkowe, czyli kominek, kozę lub ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe. Stanowi to 11,16% wszystkich źródeł ciepła.
Profesjonalne doradztwo
Wybór, jakie rodzaje kominków idealnie odpowiadałyby naszym potrzebom oraz spełniałyby funkcję estetyczną i grzewczą należy omówić z fachowcami, którzy będą odpowiedzialni za montaż. Niewątpliwie domowe palenisko jest inwestycją na lata, z tego względu warto dobrze się zastanowić i przeanalizować, czego dokładnie szukamy.